Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 12:58 Bu haber 1179 kez okundu
 
ABDʹnin Kudüs Büyükelçiliği Resmen Açıldı
Amerika Birleşik Devletleriʹnin Kudüs Büyükelçiliği için bugün açılış töreni düzenlendi. Törenin Türkiye saatiyle 16.00ʹda yapıldı. Açılışa Başkan Donald Trump katılmadı ancak davetlilere telekonferansla hitap etti
DÜNYA Haberi
ABDʹnin Kudüs Büyükelçiliği Resmen Açıldı

Amerika Birleşik Devletleriʹnin Kudüs Büyükelçiliği için bugün açılış töreni düzenlendi. Törenin Türkiye saatiyle 16.00ʹda yapıldı. Açılışa Başkan Donald Trump katılmadı ancak davetlilere telekonferansla hitap etti Trumpʹın kızı İvanka, damadı ve danışmanı Jared Kushner ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise törende hazır bulundu.

 

Heyet, öncesinde ise dışişleri bakanlığındaki etkinliğe katıldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu burada yaptığı konuşmada, Trumpʹın elçiliği Kudüsʹe taşıma kararını övdü. Netanyahu, kararı ˮcesurˮ olarak niteledi. ARAP BİRLİĞİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK Arap Birliği, ABDʹnin elçiliğini Kudüsʹe taşımasıyla ilgili çarşamba günü olağanüstü toplanacak. Donald Trump, Kudüsʹü İsrailʹin başkenti olarak tanımış ve büyükelçiliğin de Tel Avivʹden taşınmasını kararlaştırmıştı. Karar dünya genelinde tepki çekmişti. Bugün de açılışa tepki olarak büyük protesto gösterileri düzenlenmesi bekleniyor. Filistinliler, Doğu Kudüsʹü bağımsız bir Filistin devletinin başkenti olarak kabul ediyor. 

Kaynak: (Kaynak) - Derleme Editör:
Etiketler: ABDʹnin, Kudüs, Büyükelçiliği, Resmen, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı