Haber Detayı
20 Aralık 2018 - Perşembe 10:46 Bu haber 941 kez okundu
 
ABD'nin Suriye kararı PKK/YPG'yi şoke etti
ABD yönetiminin Suriye'den askeri birlikleri çekmeye başlayacağını açıklaması PKK/YPG'yi şoke etti. Örgüte ait sosyal medya hesaplarından ABD'nin örgütü yüz üstü bıraktığı yorumları yapılırken, kitle gösterileri düzenlenmesi istendi.
DÜNYA Haberi
ABD'nin Suriye kararı PKK/YPG'yi şoke etti

 

ABD yönetiminin Suriye'deki askeri birliklerini çekmeye başlayacağını açıklaması sahadaki “ortağı” YPG/PKK’da şaşkınlığa sebep oldu. Örgüte ait bazı sosyal medya hesaplarından ABD'nin örgütü yüz üstü bıraktığı yorumları yapıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başkanlığım döneminde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan DEAŞ'ı yendik." ifadesini kullanması Suriye gündemini hareketlendirdi.

Trump ve ABD’li askeri yetkililerin paylaşımlarının ardından YPG/PKK'ya ait ya da örgüte yakınlığıyla bilinen sosyal medya hesapları büyük ölçüde duruma sessiz kaldı. Bazı hesaplarda ise ABD’nin örgütü yüz üstü bıraktığı yorumları yapıldı.

Kuzeydoğu Suriye’deki yerel medya mensupları mesajları yanıtsız bırakan örgüt elebaşlarına ulaşamadı.

KİTLE GÖSTERİLERİ DÜZENLEYİN TALİMATI

AA’nın Haseke’deki güvenilir yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, YPG/PKK elebaşları örgüt işgalindeki yerleşimlerde sözde yerel idarelere talimatlar göndererek kitle gösterileri düzenlemelerini istedi.

Öte yandan Deyrizorda’ki Beşşar Esed rejimi güçleri, ilin kontrol ettikleri kısmında, Amerikan yönetiminden gelen açıklamaları havaya silahla ateş açarak kutladı.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ŞOKE EDEN AÇIKLAMA

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) internet sitesinde yer verilen iddiaya göre ise ABD'li komutanlar SDG adını kullanan YPG/PKK elebaşlarını Münbiç ve Fıratı'ın doğusundaki bütün bölgelerden çekileceklerini yönünde bilgilendirdi.

ABD’nin Suriye’deki askeri varlığını çekme takvimi, tüm unsurlarını çekip çekmeyeceği, terör örgütü YPG/PKK’yla ne şekilde çalışmaya devam edeceği ve Türkiye’ye sözünü verdiği üzere örgüte sağladığı silahları ne zaman ve ne şekilde geri toplayacağı gibi sorular halen yanıt bekliyor.

Kaynak: (Kaynak) - Derleme Editör: Kurtuluş Kılınç
Etiketler: ABD'nin, Suriye, kararı, PKK/YPG'yi, şoke, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı