Haber Detayı
24 Aralık 2018 - Pazartesi 09:22 Bu haber 3622 kez okundu
 
Aciller doldu taştı.. Herkes mağdur
Hastalık havaları geldi, acil servisler doldu taştı. Polikliniklerden randevu alamayanlara keyfi olarak acili bekleyenler de eklenince hastalar ve hasta yakınları saatlerce sıra bekledi. Doktorlar ve hastane çalışanları da durumdan muzdarip.
SAĞLIK Haberi
Aciller doldu taştı.. Herkes mağdur

Artan enfeksiyonlar, yüksek ateş, halsizlik gibi belirtileri olanların ‘serum’ mevsimi geldi. Hastane acilleri serumsuz iyileşemeyeceğini düşünen hastalarla doldu. Doktorlar ise isyanda: “Bizden serum istemeyin. Bu 3-4 saat yatak işgali anlamına geliyor. Dinlenmek, bol sıvı ve ağızdan alacağınız ilaç yetebilir.”


hastanelerin acil servisleri, gündüz randevu alamayan hastalarla dolup taşıyor. Bir de buna haftasonu veya resmi tatiller de eklenince acil servise sağlam giren de hasta çıkabiliyor. Bu durumda sadece gece vakti polikliniğe dönüşen acil serviste anlık müdahale gereken hastalar yada hata yakınları değil doktorlar ve sağlık çalışanları da mağdur oluyor. 


Havaların soğuk olması nedeniyle gribal enfeksiyona yakalanan çocuklar da acillerin yollarını tuttu. Barkod aldıktan sonra beklemeye başlayan hastalara saatler sonra sıra geldi.


Bazı vatandaşlar özellikle diş ve çocuk hastalıkları konusunda randevu almakta zorlandıkları için acile gelmek zorunda kaldıklarını ancak acilde de geçici bir çözüm sunulduğunu ve yine polikliğine sevk edildiklerini söylerken, özellikle diş ve çocuk hastalıkları konusunda hastane ve poliklinik sayısının arttırılmasını istedi.


TÜRKİYE Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Başak Bayram da serum kullanımının kış aylarında yüzde 100 arttığını söyledi. Ateş yüksekliği, öksürük, burun akıntısı gibi enfeksiyon belirtilerinin ise serum gerektirmediğini vurgulayan Doç. Dr. Bayram, şöyle devam etti:

“Nadir hastada serum kullanmak gerekir. Ama pek çok kişi ‘iğne yapsalar, damardan verseler tedavi daha etkili olur’ diye düşünüyor. Bazı hastalar açık söylemese bile serum beklentisiyle geliyor. Serumları ishal, kusma, ağızdan gıda alamama, aşırı kanama ve terleme gibi durumlarda azalan sıvıyı yerine koymak için kullanıyoruz. Kendiliğinden, birkaç gün dinlenerek, bol sıvı alarak bile geçebilecek hastalıklarda serum tedavisinin anlamı yok. Ağızdan beslenebilen birinin aslında seruma ihtiyacı yoktur. Hatta bazı grup hastalar, örneğin kalp yetmezliği olanlarda aşırı sıvı yükü zararlı olabiliyor. Damar yolu açmak için damarın 

içine iğne sokuluyor. Bu ve her türlü girişimin kendine göre riskleri ve tabii ki maliyeti var. Gereksiz yapılan her işlem ekonomiye yük demek. Uygun dozda, basit bir parasetamol bile çok kere işe yarar.”

Kaynak: (Kaynak) - Derleme Editör: Kurtuluş Kılınç
Etiketler: Aciller, doldu, taştı.., Herkes, mağdur,
Yorumlar
Haber Yazılımı