Haber Detayı
13 Ocak 2019 - Pazar 11:22 Bu haber 3476 kez okundu
 
ATO Başkanı Menevşe 2018'i değerlendirdi
2018 yılı ihracat rakamlarını değerlendiren ve 2019 yılı hedefleri hakkında bilgi veren ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, '' Geçtiğimiz yıl ihracatta yakaladığımız ivmeyi koruyacağız, daha fazla sektörde ihracat gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
EKONOMİ Haberi
ATO Başkanı Menevşe 2018'i değerlendirdi

2018 yılı ihracat rakamlarını değerlendiren ve 2019 yılı hedefleri hakkında bilgi veren ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, '' Geçtiğimiz yıl ihracatta yakaladığımız ivmeyi koruyacağız, daha fazla sektörde ihracat gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

İhracat Şampiyonumuz Tekstil ve Hammaddeleri

2019'da hedeflerimize ulaşabilmek için elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız diyen Menevşe, '' 2018'in ekonomik türbülansına rağmen son aylarda ithalatın azalması, ihracatın artması tüm bunlara ek olarak alınan ekonomik tedbirlerle toparlanan ekonomi dengelenmeyi başarmıştır. Bu göstergeler çerçevesinde gelecek adına şunu söyleyebilirim, Adana'nın ihracat rakamlarından ümitliyiz. 

Adana'da geçen yıl yapılan ihracat Türkiye geneli ihracattan daha fazla olarak yüzde 11,4 arttı 2 milyar 13 milyon dolara ulaştı ve psikolojik bir sınırı aştı. İller sıralamasında11. sırada yer almak elbette arzu ettiğimiz sıralama değil ama sağladığımız katma değerle daha yukarıları hak ettiğimizi, 2019'da hedeflerimizin daha yukarılar olduğunu ifade etmek isterim. 2 Milyar Dolar'ın üzerine çıkmış olmamız 2019'da bu rakamın yükselişle devam edeceğine işarettir. 

Adana'nın yıllık ihracatında en büyük payı alan sektörler sırasıyla, Tekstil ve Hammaddeleri (17,22), Kimyevi maddeler ve mamulleri (16,51), Hububat-Bakliyat ve mamulleri (11,71), otomotiv (8,04)  ve hazır giyim-konfeksiyon (7,34) olmuştur. En çok ihracat yapılan ülkelerin başında Irak, Almanya, İspanya, Suriye, ABD yer almıştır. '' dedi.


Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe " İhracatta Adana Ticaret Odası olarak bizler ilimizin yüksek ihracat rakamlarına ulaşmasından mutluyuz, şirketlerimizin de bu ideallere ortak olması için çaba sarf ediyoruz. Büyümek ve gelişmek isteyen ülkemiz için olmazsa olmaz konumundaki ihracatta geçen yıl yaşanan artışın en önemli gelişmelerden biri olmuştur. Adana Ticaret Odası olarak üretim, tasarruf ve ihracatı artırma hedefleri doğrultusunda üye firmalarımızın gelişimine, katma değeri yüksek ürünlerin üretimine ve ihracatına odaklanmak önceliklerimiz arasındadır. Artan ihracatla biliyoruz ki ekonomik kalkınmayı bu şekilde sağlayabiliriz. Uzun yıllardır yerel pazarların en büyük sorunu olan fiyat odaklı rekabet ve üretilen ürünlerin katma değerinin düşük olmasıdır. Tüm sektörlerin iç pazardaki daralmadan kaynaklı ekonomik darboğaza girmesi zincirleme olarak tüm alanları etkilemiştir. Bu etkilenmenin sonucu kayıp anlamına gelir ki, buradaki kayıplar sadece firma bazında değil, ülke ekonomisi bazında olmuştur. Kayıpların önüne geçmek için üretim ve ihracatın daha ön planda tutulması gerekiyor. Biz ihracatı tabana yaymanın gayreti içerisindeyiz. Katma değeri yüksek, markalaşma ve tasarıma dayalı ve yüksek teknolojiye sahip ihracat kolları büyük önem arz etmektedir. Tam bu noktada, Odamız olarak önem verdiğimiz konuların başında yer alan ihracat ile ilgili bir çok çalışmayı başlattığımızı belirtmek isterim. Yeni bir programla ilimizin ihracatını artırmak için 30 civarında yeni ihracatçımızı Adana'ya kazandırıyoruz. 125. yılımızı kutladığımız 2019 yılını ihracatta atılım yılı olarak planlıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı sırası geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ATO, Başkanı, Menevşe, 2018'i, değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı