Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 15:00 Bu haber 848 kez okundu
 
Bağımlılıkla mücadeleyi konuştular
Vali Mahmut Demirtaş il genelindeki muhtarlarla bir araya gelerek ‘’Bağımlılıkla Mücadele’’ konusunu değerlendirdi.
ADANA Haberi
Bağımlılıkla mücadeleyi konuştular

 

 

Yüreğir Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra; Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Kaymakamlar, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri ve Muhtarlar katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Vali Demirtaş; Yüksek Seçim Kurulu’nun ilan ettiği seçim takvimi ile ülkemizin seçim sathına girdiğini, mahalli seçimlerin ilimizde herhangi bir olumsuzluğa mahal vermeden gerçekleştirilmesi için, tüm birimlerle gereken çalışmaları koordineli bir biçimde yürüttüklerini ifade ederken ‘’Vatandaşlarımızın en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını kullanmaları noktasında herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için muhtarlarımızın da üzerine düşen görevleri layıkıyla yapacağına inanıyorum.’’ dedi.

 

Son yıllarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "Muhtarlarla Buluşma" adı altında düzenlediği programları, kendilerinin de rutin aralıklarla il genelinde düzenlediklerini belirten Vali Demirtaş ‘’Vatandaşlarımızla ve muhtarlarımızla gerçekleştirdiğimiz bu programları, kenti yöneten paydaşların bir araya geldiği fevkalade ciddi ve önemli bir platform olarak görüyorum. Bu platformda sadece sorunlarımızı konuşmuyoruz. Kentimiz geneline örnek teşkil edecek güzellikleri ve ilimizin bugününe ve geleceğine hizmet edeceğine inandığımız projelerimizi de kıymetli katılımcılarımızla ve muhtarlarımızla paylaşıyoruz. Fikir alışverişinde bulunuyor, yeni yol haritalarımızı belirliyoruz.’’ dedi.

 

Toplantının ana başlığının bağımlılıkla mücadele olduğunu belirten Vali Demirtaş; madde bağımlılığına bağlı ölümlerde Adana’nın beşinci sırada yer aldığını ifade etti.

 

Uyuşturucunun bu denli gündemi işgal etmesinin en önemli nedenlerinden birinin ülkemizin ve ilimizin transit geçiş güzergâhında yer alması olduğunu dile getiren Vali Demirtaş konuşmasını ‘’Ülkemiz üç kıtanın kesiştiği noktada yer alırken, ilimiz de Akdeniz’in Ortadoğu bölgesine açılan kapısı konumuyla, uyuşturucu tacirlerinin iştahını kabartmaktadır. Bu anlamda stratejik konumumuzun getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen, özellikle son dönemde ilimiz genelinde uyuşturucu ile mücadelede ciddi başarılar elde ettiğimizi vurgulamakta yarar görüyorum.’’ sözleriyle sürdürdü.

 

10.182 Vatandaşımıza Narko Rehber Eğitimleri Verilmiştir

 

Vali Demirtaş konuşmasında; 2018 yılı içerisinde İl Emniyet Müdürlüğünce 153 eğitim seminerinde, toplam 10.182 vatandaşa Narko Rehber Eğitimleri verildiğini ifade ederken ‘’Narkolog, Alan Denetimi Uygulamaları, Bağımsız Birey Bilinçli Aile Projesi, okullarımıza, öğretmenlerimize, güvenlik görevlilerimize, velilerimize ve üniversitelerimize yönelik eğitim faaliyetlerimizi önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Bu yıl içerisinde muhtarlarımıza yönelik narko rehber eğitimlerimizle de saha hâkimiyetimizi pekiştireceğiz.’’ dedi.

‘’UYUMA” Mobil Uygulamasının İlimizde Uyuşturucu ile Mücadele Kabiliyetimizi Artıracağına Yürekten İnanıyorum

 

İçişleri Bakanlığının birinci 100 günlük icraat planında da yer alan, yüzde yüz yerli imkânlarla hazırlanan, mobil uygulama “UYUMA” sayesinde de vatandaşların artık tanık oldukları uyuşturucu suçlarını, doğrudan narkotik polise bildirebileceklerini hatırlatan Vali Demirtaş, ‘’Gelen ihbarlar, narkotik birimlerimizce o konuma en yakın polis ekibine yönlendirilmekte ve polisimiz ivedilikle olaya müdahale etmektedir. Bu uygulamanın vatandaşlarımız tarafından kullanımının yaygınlaştırılmasında gerekli duyarlılığı göstermelerini bekliyorum. “UYUMA” mobil uygulamasının ilimizde uyuşturucu ile mücadele kabiliyetimizi artıracağına da yürekten inanıyorum. Öte yandan İl Emniyet Müdürlüğümüzle merkez ilçe belediyelerinin birlikte yürüttükleri “Narko Adana Elçi” projesi de hızla devam ediyor. Bildiğiniz üzere bu projeyle belediyelerimizin sahada, halkın içinde sürekli görev yapan zabıta ve temizlik görevlileri de artık uyuşturucu ile mücadelede narkotik ekiplerimizle koordineli bir biçimde hareket ediyorlar. Tespit ettikleri durumları anında narkotik ekiplerimize bildiriyorlar. Narkotik polislerimiz, belediye personellerimiz ve siz değerli muhtarlarımız, bu hassas projenin en önemli paydaşlarısınız. Sizin bu projeye sahip çıkmanız neticesinde, artık sokak başlarını tutan zehir tacirleri kaçacak delik arayacaktır.’’ dedi.

 

İlimiz Genelinde Toplam 191 Metruk Binanın Yıkımını Gerçekleştirdik

 

Vali Demirtaş sözlerini; ‘’Sizler de kamu yönetiminin sahadaki temsilcileri olarak yaşadığınız mahalleden birinci derecede sorumlusunuz. Muhtarı olduğunuz muhiti en iyi sizlerin bilmesi ve tanıması gerekiyor. Mahallenize musallat olan ya da olmaya çalışan kötü niyetli kişileri tespit edecek ve ilgili kolluk kuvvetlerimize bildireceksiniz. Ayrıca uyuşturucu satıcılarının ve kullanıcılarının mesken tuttuğu metruk ve kullanılmayan binalar da ciddi bir sorun teşkil etmektedir. İlimiz genelinde toplam 466 metruk binanın tespitini yaptığımızı, bunlardan 191’inin yıkımını gerçekleştirdiğimizi ve 205’i ile ilgili işlemlerin sürdüğünü bilmenizi isterim. Bu rakamlar metruk binalar konusunda Bakanlığımızın 2018-2023 icraat planında önüne koyduğu hedeflerin 40’ının Adana’da gerçekleştirildiğinin de en önemli göstergesidir. Tespit edilenler dışında mahallelerinizde terk edilmiş ya da kullanılmayan binalar varsa, ivedilikle kaymakamlıklarımıza ve belediyelerimize bildirmenizi ve yıkılması hususunda gerekli adımların atılmasını mutlaka sağlayınız. ‘’ ifadeleriyle sürdürdü.

 

Uyuşturucunun Sağladığı Finansmanın Bir Diğer Yansıması da Terördür

 

Uyuşturucunun sağladığı finansmanın bir diğer yansımasının da terör olduğunu belirten Vali Demirtaş; terörle mücadelenin de hız kesmeden sürdüğünü ve Adana’yı emniyetli bir kent yapıncaya kadar da süreceğini ifade etti.

 

Vatandaşların huzurunu bozan, güvenliğine halel getiren kim olursa olsun, hak ettiği muameleyi göreceğini dile getiren Vali Demirtaş; ‘’ Kan, kin ve kaostan beslenenlere vereceğimiz en güzel cevap, birlik, beraberlik ve bütünlük fotoğrafımızdır. Biz, bu fotoğrafı tesis etmek için çalışmaktayız, çalışmaya da devam edeceğiz. El ele vererek güneyin bereketli topraklarında var olan huzur ve güven ortamını en üst seviyeye çıkarmak için hep birlikte daha fazla gayret göstereceğiz.’’ dedi.

 

Bereketli toprakların şehri Adana’da, taş üstüne taş koyacak herkese kapılarının ardına kadar açık olduğunu bir kez daha vurgulayan Vali Demirtaş; toplantıda dile getirilecek tüm hususların, yapılacak tüm değerlendirmelerin, Adana’ya hayırlı katkılar sağlamasını temenni ederek sözlerini sonlandırdı.

 

Toplantı; İl Sağlık Müdürlüğünden Dr. Ufuk Demirdüzen, Yeşilay Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba ve İl Emniyet Müdürlüğünden Komiser Mustafa Ünaldı'nın  ‘’Bağımlılıkla Mücadele‘’ konusunda gerçekleştirdikleri sunumların ardından sona erdi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bağımlılıkla, mücadeleyi, konuştular,
Yorumlar
Haber Yazılımı