Haber Detayı
22 Nisan 2018 - Pazar 09:03 Bu haber 1175 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez açıkladı! Yeni kabinede onlar da olabilir...
Cumhurbaşkanı Erdoğan DEİK Genel Kuruluʹnda yaptığı açıklamada Türkiyeʹnin farklı ekonomileri birleştiren bir konumda olduğuna dikkat çekerek, ˮBöyle bir ülkede yatırım yapmak kadar cazip bir şey olabilir mi? 2017 sonuna kadar 180 milyar dolarlık uluslararası yatırım geldiˮ ifadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez açıkladı! Yeni kabinede onlar da olabilir...

Cumhurbaşkanı Erdoğan DEİK Genel Kuruluʹnda yaptığı açıklamada Türkiyeʹnin farklı ekonomileri birleştiren bir konumda olduğuna dikkat çekerek, ˮBöyle bir ülkede yatırım yapmak kadar cazip bir şey olabilir mi? 2017 sonuna kadar 180 milyar dolarlık uluslararası yatırım geldiˮ ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz haftalarda hayata geçen proje bazlı teşvik sistemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ˮBu yatırımlar sayesinde istihdam artışı sağlayacağız. yurt içinde ve dışında ekonomimiz ile ilgili değerlendirme yapan kimi çevreleri etkisiz hale getirmenin yolu teknoloji ve sermaye konusunda yeni yaklaşımları hayata geçirmekten geçiyorˮ dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın DEİK Genel Kurulu’ndaki konuşmalarından satır başları;

 


Böyle bir ülkede yatırım yapmak kadar cazip bir şey olabilir mi? 2017 sonuna kadar 180 milyar dolarlık uluslararası yatırım geldi. Türkiye tarihinin her döneminde cazibe odağı olmuştur. 2006 yılından 2017 yılı sonuna kadar ülkemize 180 milyar dolarlık doğrudan uluslararası yatırım gelmiştir. Geçtiğimiz hafta proje bazlı teşvik sistemimizi başlattık. Bu yatırımlar sayesinde istihdam artışı sağlayacağız. yurt içinde ve dışında ekonomimiz ile ilgili değerlendirme yapan kimi çevreleri etkisiz hale getirmenin yolu teknoloji ve sermaye konusunda yeni yaklaşımları hayata geçirmekten geçiyor. Özellikle 100 milyon doları aşan büyük projeler için uygulayacağımız teşvik sistemi ile yatırımcılara cazip fırsatlar sağlıyoruz. Türkiye hem siyasatte hem de ekonomi de kendisine bir adım yaklaşana bırakınız 3-5 adımı adeta koşarak giden bir ülkedir. Son günlerde birileri Türkiyeʹdeki iş adamları ve firmaların varlıklarını yurt dışına kaçırdığı yönünde haberler yayıyor. Yurt dışına para kaçırmaya tevessül edenleri affetmeyiz.

 

 

ˮKİMSE KUSURA BAKMASIN AFFETMEYİZˮ

 

Gümrük vergisi muafiyetinden inşaat harcamalarının kdv istisnasına, personel desteğine, kamu arazilerinin ücretsiz devrine kadar çok önemli teşviklerle yatırımcının karşısına çıkıyoruz. Sizleri ekonomi bakanlığımızla temasa geçmeye davet ediyorum. Bugüne kadar ülkemizde yol yürüyüpde bundan pişman olan kimse yoktur. Yatırımcılarımızın memnuniyetini her yerde görüyoruz. Birileri ısrarla ülkemizdeki iş adamlarımızın varlıklarını dışarıya çıkardıkları yönde tezviratlar üretiyor. Her kim işini ticaretini yatırımlarını büyütmek geliştirmek için değil de para kaçırmak için böyle bir yola tevessül ediyorsa kimse kusura bakmasın affetmeyiz. Milletimizin de eli hem bu dünyada hem öteki dünyada yakalarında olacaktır. Bu ülkenin ve milletin imkanları ile büyüyen herkese yakışan kazancını da aynı yolda kullanmaktır. Bu sözlerim yurt dışına yatırım yapanlara değil varlık kaçıranlar varsa onlaradır. Böyle bir davranışın geçerli bir izahı olamaz. Cumhurbaşkanı olarak şahsen kimliğine bakmaksızın iş adamlarımızın önünü açmanın hep gayreti içinde oldum.

 

ˮZAMAN ZAMAN KULAĞIMIZA BAZI HABERLER GELİYORˮ İş dünyasına bakışımızdaki temel mantığı asla kaybetmedik. Zaman zaman kulağımıza birilerinin OHALʹi bahane ederek iş dünyamızın yatırım şevkini kırdığı yönünde haberler geliyor. OHALʹin terörle mücadele dışında kullanılması oldu mu? 20 yıl öncesine gidin, grevlerin olduğu günleri hatırlıyor musun? OHAL sadece terör örgütlerini engelliyor. Biz bu mücadelemizi 8 gerekiyorsa 8, 9 gerekiyorsa 9... Ülkemizin huzuru için bunu yapmaya devam edeceğiz. Her kim iş adamlarımızı bununla tehdit ediyorsa gerekiyorsa şahsıma kadar bunu bildirsin. Kim yapıyor bunu? Adı sanı ünvanı ne olursa olsun gözünün yaşına bakmayız. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun dışında iş yapmaya kalkan, ilişkilerini kumpas kurmak için kullananları bulmam bizim boynumuzun borcudur. Şayet böyle bir gafletin içine düşersek tarihte millette affetmez.

 

ˮANA MUHALEFET MADEM ʹHODRİ MEYDANʹ DİYOR...ˮ 19 Kasım erken seçim tarihimizde şimdi ise 24 Haziranʹda gidiyoruz. Benim koltuk hırsım olsa kalırdım. Bakıyorum ana muhalefet hodri meydan diyor. Sayın Bahçeliʹnin açıklamasından sonra toplandık arkadaşlarımın da kararını aldıktan sonra biz bu adımı atalım. Madem ana muhalefet ʹhodri meydanʹ diyor. Buyur meydan.  

Kaynak: (Kaynak) - Derleme Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, ilk, kez, açıkladı!, Yeni, kabinede, onlar, da, olabilir...,
Yorumlar
Haber Yazılımı