Haber Detayı
22 Nisan 2018 - Pazar 09:30 Bu haber 1425 kez okundu
 
Dünyaca ünlü profesörden beyin göçü uyarısı
Bilim Nobeli olarak kabul edilen R&D 100 ödülüne 6 kez layık görülen ve dünyanın en başarılı 100 bilim insanı arasında yer alan Osmaniyeli Prof.
BİLİM Haberi
Dünyaca ünlü profesörden beyin göçü uyarısı

Dr. Ali Erdemir, 46 yıl sonra lise arkadaşlarıyla buluştu. Prof. Dr. Eldemir, Türkiye’deki beyin göçü dalgasının detaylı araştırılarak keskin beyinlerin ülkede tutulması gerektiğini söyledi.

 

Prof. Dr. Erdemir, 46 yıl aradan sonra lise arkadaşları ve öğretmenleriyle kentteki bir otelde buluştu. Bilim Nobeli olarak kabul edilen R&D 100 ödülüne tam 6 kez layık görülen ve Discover Magazine Ödülü’nün de sahibi olan Prof. Dr. Ali Erdemir, yıllar boyunca görmediği öğretmenleri ve arkadaşlarıyla sohbet edip keyifli vakit geçirdi.

 

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan Prof. Dr. Erdemir, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitim görmesinin ardından metalurji ve malzeme mühendisliği alanında doktora yapmak için gittiği ABD’den döndükten sonra Türkiye’de işsiz kaldığını hatırlattı.

 

İşsiz geçen Türkiye macerasından sonra tekrar ABD’ye giderek malzeme bilimi, yüzey mühendisliği ve triboloji üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Ali Erdemir, Türkiye’deki beyin göçünün durdurulması için keskin beyinlerin tutulması gerektiğini belirterek, "Son zamanlarda her nedense bir beyin göçü dalgası başladı gibi bir durum söz konusu. Aslında bunların çok detaylı araştırılması lazım. Yani bu arkadaşlar burada iş bulamadığı için mi veya buldukları işte umduklarını bulamadığı için mi gidiyorlar? Ama öyle bir eğilim var gibi” dedi.

 

3 bin 500 bilim adamının çalıştığı Argon Laboratuvarı’nda 31 yıldır çalışmalarını sürdüren Erdemir, Türkiye’deki gençlere verdiği tavsiyede,"Özgüven çok önemli. Yılmamak gerekiyor. Bir yol haritası oluşturulduktan sonra ulaşılamayacak hiçbir hedef yok" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Dünyaca, ünlü, profesörden, beyin, göçü, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı