Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 12:58 Bu haber 1385 kez okundu
 
Filistinʹden kötü haberler peş peşe geliyor! Şehit sayısı artıyor...
ABD Başkanı Donald Trumpʹın tüm dünyayı karşısına alarak attığı adımda en somut gelişme bugün yaşanıyor. Kudüsʹü İsrailʹin başkenti olarak tanıyan Washington, Tel Aviv büyükelçiliğini bugün resmen taşıyor.
DÜNYA Haberi
Filistinʹden kötü haberler peş peşe geliyor! Şehit  sayısı artıyor...

ABD Başkanı Donald Trumpʹın tüm dünyayı karşısına alarak attığı adımda en somut gelişme bugün yaşanıyor. Kudüsʹü İsrailʹin başkenti olarak tanıyan Washington, Tel Aviv büyükelçiliğini bugün resmen taşıyor. Tüm dünyanın gözü kutsal kentten gelecek son dakika haberlerinde.

 

20.10: Kuveyt, Gazzeʹdeki şiddet olayları üzerine BM Güvenlik Konseyiʹni acil  toplantıya çağırdı

 

19.53: Filistinʹin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi  Temsilcisi Riyad Mansur, İsrailʹin Filistinlilere yönelik ʹʹkorkunç  saldırılarınʹʹ ardından BM Güvenlik Konseyiʹne (BMGK) acil toplanma çağrısında  bulundu. 

 

 

19.15: Filistin Devlet Başkanı Abbas, ˮHalkımız barışçıl mücadelesinden vazgeçmeyecekˮ ifadelerine yer verdi. Gazzeʹde yaşananların ardından açıklama yapan Abbas, bu noktadan sonra ABDʹnin arabuluculuğunu kabul etmeyeceklerini söyledi. Abbas, ˮBu acil toplantıda bir araya geldik ve Filistin liderliğinin bu konuda bazı kararlar alması için bir araya geldik. Biz burada kararların ne şekilde uygulanacağını konuşmak için toplantı yaptık.ˮ dedi.

 

19.04: Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, işgal  altındaki Filistin topraklarında gerçekleştirilen barışçıl yürüyüşlere karşı güç kullanılmasının kesinlikle kabul edilmediği belirtildi. Açıklamada, işgal altındaki topraklarda gerginliğin tırmandırılmasının  sonuçlarına karşı uyarıda bulunularak, Mısırʹın, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurulması başta olmak üzere Filistin halkının meşru haklarını tamamen desteklediği ifade edildi.

 

18.57: Gazze Şeridi sınırında düzenlenen gösterilerde İsrail askerleri  tarafından şehit edilen Filistinlilerin sayısı 52ʹye yükseldi.

 

18.30: Başbakan Binali Yıldırım, ABDʹnin Tel Avivʹde bulunan büyükelçiliğini Kudüsʹe taşıması ve açılışı protesto eden Filistinlilerin öldürülmesiyle ilgili, ˮBu alçak bir katliamdır, Türkiye olarak bu kararı şiddetle kınıyoruz. Yok hükmünde sayıyoruz. ABD insanlık suçuna ortak olmuştur. ˮ dedi.

 

18.15 : Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raʹad el Hüseyin, Twitter adresinde, Gazzeʹdeki İsrail saldırılarına tepki gösterdi. ˮGazzeʹde düzinelerce insanın şoke eden ölümü ve yüzlerce insanın yaralanması hemen şimdi durmalı. Yaşam hakkına saygı duyulmalı. İnsan hakları ihlallerini gerçekleştirenler hesap vermeli. Uluslararası toplum, kurbanlar için adaleti sağlamalıˮ dedi.

 

18.05 : Gazzeʹdeki ölümler hakkında yorum yapmayan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail ve Filistinliler arasında barışın sağlanmasını istediklerini öne sürdü.

 


17.55 : İngiltere Başbakanlığıʹndan gelen açıklamada da, Gazzeʹdeki ölümlerden dolayı endişe duyulduğu belirtilerek, itidal çağrısı yapıldı.

 

17.40 : Avrupa Birliği (AB), İsrailʹin Gazzeʹde yaptığı  katliama zayıf tepki göstererek, ˮİsrail, barışçıl gösteri hakkına ve güç kullanımında orantılılık ilkesine saygı göstermelidirˮ dedi.  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio  Guterres de ˮÖzellikle çok sayıda insanın ölümüne ilişkin Gazze Şeridiʹnden gelen  haberler beni çok kaygılandırıyor.ˮ diye konuştu. 

 

17.25 : Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bölgedeki gerilimin arttığı bu dönemde ABDʹnin büyükelçiliğini taşıma kararını onaylamadıklarını söyledi.

 

16.59 : Açılış töreninde konuşan İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD için ˮDünyada daha iyi bir dostumuz yok. Tarihi tanıyarak tarih yazdınız. Bu anı hatırlayın, Trump tarih yazdı.

 

ABD ve İsrailʹi her zamankinden daha fazla yakınlaştırdıˮ dedi. Bugünün kendileri için ʹzafer günüʹ olduğunu söyledi. ˮBugün ulusal hafızalara nesiller boyu kazınacak. Kudüsʹteyiz ve burada kalacağızˮ ifadesini kullandı.

 

16.48 : Trumpʹın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, törende yaptığı konuşmada, bu hamleyle dünyanın ABD’ye ve başkanına güvenebileceğini gösterdiklerini iddia etti

 

16.37 : Donald Trump, tweet atarak ˮİsrail için büyük gün. Tebrikler!ˮ dedi.

 

16.31 : Filistin Kurtuluş Örgütü, genel grev ilan etti.

 

16.28 : ABD Başkanı Trump, açılışta yayımlanan video mesajında, ülkesinin kalıcı bir barış anlaşmasını hedeflediğini söyledi. Büyükelçiliği taşıma kararının uzun süredir tartışıldığını belirterek ˮİsrail kendi başkentine karar vermekte özgürdürˮ dedi.

 

16.20  : Ölü sayısının 41ʹe yükseldiği duyuruldu.

 

16.15 : Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ˮİsrail’in işgal altındaki Filistinʹde şehit ettiği her bir  Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği bir utanç tablosudurˮ ifadelerini kullandı.

 

 

TRUMP ALENEN DÜNYA İLE DALGA GEÇTİ

 

16.10 : ABD, dünyayı karşısına alarak Kudüsʹteki büyükelçilik binasını resmen açtı. Törene ABD Başkanı Donald Trumpʹın kızı ve danışmanı Ivanka Trump, damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan katıldı. Kızı ve damadını açılışa gönderen ABD Başkanı Donald Trump, törene bir video mesajı gönderdi. Washington yönetiminin halen barışı hedeflediğini savunan Trump, ˮİsrail kendi başkentini seçmekte özgürdürˮ diyerek dünya ile dalga geçti.

 

16.05 : Dışişleri Bakanlığı: ABD’nin Tel Aviv büyükelçiliğini uluslararası  hukuku ve tüm BM kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle  kınıyoruz.

 

15.55 : Filistin Hükümeti, uluslararası topluma çağrıda  bulunarak İsrail’in Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü ʹkatliamıʹ durdurmasını istedi. Resmi açıklamada, ˮArap ve İslam hükümetleri ile dost ülkelere Gazze’de İsrail tarafından akıtılan kanı durdurmaları için her tür çabayı göstermeleri, İsrail işgal gücü ile mücadelesinde Filistin Yönetiminin yanında yer almaları çağrısında bulunuyoruzˮ denildi.

 

15.40 : Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ˮTürkiye olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Bugünkü katliamı kınamak yetmez, artık ortak adımlar atmak gerekiyorˮ dedi.

 

15.30 : Ölü sayısı 37ʹye yükseldi.

 

15.10 :  Gazzeʹdeki Filistin Sağlık Bakanlığıʹndan yapılan yazılı açıklamada,  Gazze Şeridiʹnin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin  açtığı ateş sonucu 28 Filistinlinin öldürüldüğü, 448ʹi gerçek mermiyle olmak üzere bin 693  Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

 

15.00 : Twitterʹda İsrail’in kuruluşunun 70. yılını #Israel70 hashtegiyle kutlayanlara karşı, işgal altındaki topraklarda yaşayanlar başta olmak üzere dünyaya dağılmış milyonlarca Filistinli #Nakba70 etiketiyle karşı bir kampanya başlattı.  Filistinliler, İsrail’in kuruluşunu Nekbe yani ʹBüyük Felaketʹ olarak adlandırıyor. Vatanlarını kaybederek mülteci konumuna düşen milyonlarca Filistinli, bugün dünyanın 46 ülkesinde protesto gösterileri düzenleyecek.

 

14.50 :  Can kaybı 25ʹe çıktı. Gazze sınırında 35 bin göstericinin olduğu açıklandı.

 

14.30 : İsrail ordusu, Hamasʹa ait mevzileri savaş uçaklarıyla bombardımana tuttu. Ordudan yapılan açıklamaya göre, Refah sınır kapısı yakınında saldırı hazırlığında olan militanlar hedef alındı. Gazzeʹde ise bir Hamas karakolu vuruldu, bölgeden gelen ilk görüntülerde bir İsrail tankı da dikkat çekiyor.

 

14.00: Dakikalar içinde ölü sayısı yine arttı. Can kaybının 18ʹe çıktığı duyuruldu. Yaralı sayısı 500ʹü aştı. İsrail askerleri, Gazze ve Batı Şeriaʹda sınıra yaklaşan Filistinlilere gerçek mermilerle ateş açıyor. Gerçek mermilerin isabet ettiği yaralı sayısı 153. Göstericiler lastikleri ateşe verdi. Bölgeden yükselen siyah dumanlar yüzünden göz gözü görmüyor.

 

13.25: İsrail askerlerinin vurduğu Filistinli sayısı yediye çıktı. Yaralananların sayısı da artık yüzlerle ifade ediliyor. Filistinli sağlık görevlileri, yaralanan 500ʹü aşkın kişiden 35ʹinin gerçek mermilerle vurulduğunu belirtti.

 

FİLİSTİNLİʹNİN VURULMA ANI KAMERALARA YANSIDI

 

 12.45: Gazze Sağlık Bakanlığı bugün İsraillilerin öldürdüğü Filistinli sayısının ikiye, yaralı sayısının da 69ʹa yükseldiğini açıkladı.

 

12.20: Gazzeli yetkililer, İsrail güçlerinin 21 yaşındaki bir Filistinliyi öldürdüğünü duyurdu. 30 Martʹtan bu yana sınırda süren protestolarda ölen Filistinli sayısı 46ʹya yükseldi. 

 

11.30 : Reuters haber ajansı, İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki silahlı müdahalesinde en az 28 Filistinlinin yaralandığını duyurdu.

 

11.10 : Arap Birliği, ABDʹnin hamlesiyle ilgili olarak Çarşamba günü olağanüstü toplanacağını açıkladı.

 

11.00 : Uluslararası haber ajansları, Gazze sınırında çatışmaların başladığını bildiriyor. Haaretz gazetesi, en az beş Filistinlinin İsrail askerlerinin açtığı ateşte yaralandığını duyurdu.

 

10.45 : Kudüsʹteki açılış öncesi ilk tepki Hizbullahʹtan geldi. Lübnan merkezli örgüt, büyükelçiliğin kutsal kente taşınması kararının değersiz olduğunu belirterek geçen hafta Golan Tepeleriʹnde gerçekleşen saldırıların caydırıcılık dengesini onayladığını duyurdu.

 

10.30 : Kızı ve damadını açılışa gönderen ABD Başkanı Donald Trumpʹın bugünkü törende video bağlantısıyla bir konuşma yapması bekleniyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan da törene katılıyor. Çoğu Avrupa Birliği (AB) temsilcisi törende yer almayacak. AB, Trumpʹın Aralık 2017ʹde açıkladığı karara karşı çıkmıştı. Ancak AB içinde de çatlaklar var. O dönem ortak açıklama yapmasını engelleyen Macaristan, Romanya ve Çekyaʹnın temsilcileri bugünkü törende olacak. Söz konusu ülkelerin temsilcileri, dün akşam gerçekleşen resepsiyona da katıldı. İsrailʹin tehditleriyle büyükelçiliklerini Kudüsʹe taşıma kararı alan Guetamala ve Paraguay devlet başkanları da bugünkü törende yer alacak.

 

10.10 : İsrailʹin Haaretz gazetesi, dün akşam gerçekleşen büyükelçilik açılış galasına Ivanka Trump ve Jared Kushnerʹle birlikte 32 ülkenin temsilcilerinin katıldığını bildiriyor. Söz konusu ülkeler şöyle: Cezayir, Angola, Avusturya, Kamerun, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahilleri, Çekya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Etiyopya, Gürcistan, Guatemala, Honduras, Macaristan, Kenya, Makedonya, Myanmar, Nijerya, Panama, Peru, Filipinler, Romanya, Ruanda, Sırbistan, Güney Sudan, Tayland, Ukrayna, Vietnam, Paraguay, Tanzanya ve Zambia.

 

08.30 : Kudüs kararının ardındaki isim olan Trumpʹın danışmanı ve damadı Jared Kushner ile eşi Ivanka Trump, utanç verici açılış için İsrailʹe indi. Trumpʹa Orta Doğu konusunda danışmanlık yapan Jared Kushner, bir Yahudi. Dün akşam Kudüsʹte verilen açılış resepsiyonuna katılan çift, geçen yıl Mayıs ayında Donald Trumpʹın resmi ziyaretinde yine İsrailʹe gelmişti. İsrail medyası, Kushner ve Trump ikilisini yeni kutsal güçlü çift olarak görüyor. Ivanka Trump ayrıca yeryüzündeki en güçlü Yahudi kadın olarak gösteriliyor.

 

ELLE TUTULUR GERİLİM

 

08.00 : Kudüsʹte gerilim zirve noktasında... Dün Eski Şehirʹin Şam Kapısıʹnda İsrailli polis güçleriyle Filistinliler karşı karşıya geldi. Filistinliler, içeri girmelerine izin verilmemesi üzerine polislerle tartıştı.

 

07.45 : İsrailli motosiklet kulübü Samson Ridersʹın üyeleri, açılışı kutlamak için dün yollara döküldü.

 

07.20 : İngiltere ziyaretinde bugünkü açılışı değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem ABDʹyi hem de İsrailʹi sert şekilde eleştirdi: ˮABD insanlığın hak, adalet ve hakkaniyet şuuruyla bağdaşmayan bu adımıyla tüm ilgili BM kararlarını, hatta kendi müktesebatını bile ihlal etmiş, uluslararası toplum nezdindeki inandırıcılığına zarar vermiş ve ihtilafın çözümünde arabulucu rolünü kaybetmiştir. ABD büyükelçiliğini Kudüsʹe taşıyarak, gerçekten barışı  istediğini defalarca kanıtlayan Filistin tarafını cezalandırmıştır. Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, abluka ve yasa dışı yerleşimlerle iki devletli çözüme yönelik taahhütleri çiğneyen, barışı bizzat imkansız hale getirmeye çalışan, BM kararlarını sistematik şekilde ihlal eden İsrail hükümetini ise ödüllendirmiştir. Tarih ve insanlık vicdanı Filistinli  kardeşlerimize yapılan haksızlıkları asla affetmeyecektir. Filistin sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm ancak egemen ve bağımsız bir Filistin devletinin 1967 sınırları dahilinde, başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde vücut bulmasıyla mümkün olacaktır.ˮ

 

07.00 : Kudüsʹü İsrailʹin başkenti olarak tanıyan ABD, bugün kutsal kentteki yeni büyükelçiliğini açıyor. Gün boyunca gelişmeleri canlı blogla aktaracağız.  

Kaynak: (Kaynak) - Derleme Editör:
Etiketler: Filistinʹden, kötü, haberler, peş, peşe, geliyor!, Şehit, , sayısı, artıyor...,
Yorumlar
Haber Yazılımı