Haber Detayı
15 Ocak 2019 - Salı 16:15 Bu haber 3306 kez okundu
 
Hayalet seçmenleri CHP örgütlerine bildirin
CHP Adana İl Başkanı Av. Kozay, seçmenlere askıya çıkarılan seçmen listelerini kontrol etmeleri çağrısını yineledi. Kozay; "Hayalet seçmenleri CHP örgütlerine bildirin" dedi.
ADANA Haberi
Hayalet seçmenleri CHP örgütlerine bildirin


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Av. Emrah Kozay, yerel seçimlerde oy kullanacak seçme listelerinin 17 Ocak Perşembe günü askıdan indirileceğini hatırlatıp, vatandaşlara seçmen listelerini kontrol etmeleri uyarısını yineledi. Av. Kozay, hayalet seçmenlerin de askı süresi içinde CHP il ve ilçe örgütlerini bildirilmesi çağrısında bulundu.


17 OCAK’TA ASKIDAN İNDİRİLECEK

CHP Adana İl Başkanı Av. Kozay, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı seçim takvimine göre, muhtarlıklarda askıya çıkarılan seçmen listelerinin 17 Ocak 2019 Perşembe gününe dek askıdan indirileceğini vurguladı.


YSK’NİN İNTERNET SİTESİNDEN DE SORGULANABİLİYOR

Seçmen niteliğine sahip tüm yurttaşların, seçmen olup olmadıklarını ve ikamet ettikleri binadaki seçmenleri www.ysk.gov.tr adresinden de sorgulayabileceğine işaret eden Av. Kozay, seçmen listelerinde adları olmayanların oy kullanamayacağı uyarısında bulundu.


HAYALET SEÇMEN UYARISI

Yurttaşlara, ikamet adreslerinde yaşamayan “hayalet seçmen”leri CHP örgütlerine bildirmesi çağrısında bulunan Av. Kozay, “Tüm halkımızın bu konuda çok duyarlı davranması gerek” dedi.


ADRESİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTEYENLERİN YAPMASI GEREKENLER

Askı listelerine itiraz edip adreslerini değiştirmek isteyen seçmenlerin, önce nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi ya da faturası ya da noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden biriyle başvurması gerektiğini ifade eden Av.Kozay, ardından da adres değişikliğinin gerçekleştirildiğine dair belgeyle ilçe seçim kuruluna da başvurmaları gerektiğini kaydetti.


YURTTA KALAN ÖĞRENCİLER NASIL OY KULLANABİLİR?

Seçmenlerin sadece birinci ikametgahının bulunduğu yerlerde oy kullanabileceğinin altını çizen Av. Kozay, yurtlarda ikamet eden öğrencilerin okullarının bulunduğu yerlerde oy kullanabilmeleri için, okullarından öğrenci belgesi ve yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına dair belgeyle önce ilçe nüfus müdürlüğüne başvurup, yurt adreslerini birinci adres olarak kaydettirmeleri gerektiğini aktardı.  Av. Kozay, öğrencilerin nüfus müdürlüğünden aldıkları belgeyle ilçe seçim kuruluna başvurup seçmen listelerine yazılmaları halinde oy kullanabileceğini söyledi.


ENGELLİ SEÇMENLER

Av. Kozay, engelli seçmenlerin ya da bir yakınlarının askı süresi içinde www.ysk.gov.tr adresinde yayınlanan “Engelli Beyan Formu” ile ilçe seçim kurullarına ya da muhtarlıklara başvurması halinde sandık atamalarının en kolay oy kullanacakları sandıklara yapılacağını belirtti.


SANDIĞA GİDEMEYEN SEÇMENLER

Av. Kozay, sandığa gidemeyen yatağa bağımlı seçmenlerin nasıl oy kullanabileceğini de şöyle aktardı: “Yatağa bağımlı seçmenlerin bir yakınının www.ysk.gov.tr adresinde yayınlanan ‘Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu’ ve yatağa bağımlı olduğu ibaresinin yer aldığı sağlık raporuyla ilçe seçim kurullarına ya da muhtarlıklara başvurması halinde o bölgelerde seyyar sandıklar oluşturulabilecektir. Önceki seçimde seyyar sandık seçmen listesinde bulunan seçmenlerin yeniden sağlık raporu almasına gerek bulunmamaktadır.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayalet, seçmenleri, CHP, örgütlerine, bildirin,
Yorumlar
Haber Yazılımı