Haber Detayı
02 Mayıs 2018 - Çarşamba 00:46 Bu haber 1451 kez okundu
 
İki süpermarket birleşiyor
Rusya ve Orta ve Doğu Avrupa (CEE) bölgesindeki şirketleri hedef alan birleşme ve satınalmalar 401 anlaşma ve toplam değeri 2.3 milyar euro ile 12 ayın en düşük düzeyine geriledi
DÜNYA Haberi
İki süpermarket birleşiyor

Rusya ve Orta ve Doğu Avrupa (CEE) bölgesindeki şirketleri hedef alan birleşme ve satınalmalar 401 anlaşma ve toplam değeri 2.3 milyar euro ile 12 ayın en düşük düzeyine geriledi ve Mart ayında bölgedeki toplam 734 birleşme ve satınalmanın toplam değeri 9.8 milyar euroyu buldu. Moodyʹsʹe ait analitik şirketi Bureau Van Dijk tarafından hazırlanan birleşme ve satınalmalar raporuna göre en büyük birleşme ve satın almalarda Rusya bariz şekilde öne çıkarken, en büyük birleşme haberi Birleşik Krallıkʹtan geldi. ABD merkezli süpermarket zinciri Walmartʹın Birleşik Krallık kolu olan Sainsburyʹs ve Asda, 13.3 milyar sterline anlaşarak pazar paylaşımı açısından Birleşik Krallıkʹın en büyük süpermarket zincirini oluşturacaklarını açıkladı.

 

Sainsburyʹs ve Asdaʹdan gelen bu açıklamayla birleşmenin ardından yeni şirketin Birleşik Krallıkʹın en büyük süpermarket zinciri Tescoʹyu geride bırakabileceği söylendi. Sainsburyʹs finansal raporlarına göre şirketin kârı son 3 yıldır sürekli geriliyor ve yeni açıklanacak tablolar öncesinde de düşüşün devam edileceği öngörülüyordu.  Asda ise 1999 yılında ABDʹli dünya devi Walmart tarafından 1999 yılında 6.7 milyar sterlin karşılığında satın alınmasına rağmen uluslararası alanda en kötü performansa sahip ve en büyük grup şirketi olarak biliniyordu. Analistler özellikle Aldi ve Lidl gibi oyuncuların düşük fiyat politikası karşısında geleneksel fiyat avantajını kaybetmeye başladığını altını çiziyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İki, süpermarket, birleşiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı