Haber Detayı
14 Ocak 2019 - Pazartesi 15:52 Bu haber 1817 kez okundu
 
İsmail Koncuk'tan Meclis'te soru önergesi
İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'a 2000 yılından sonra emekli olanların mağduriyetinin giderilmesiyle ilgili intibak yasasının ne zaman çıkacağını sordu.
POLİTİKA Haberi
İsmail Koncuk'tan Meclis'te soru önergesi

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK, 2000’den önce emekli olanlarla,2000’den sonrası emekli olanların mağduriyeti gidermek için “intibak yasasını” ne zaman çıkaracaksınız? Diyerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek soru önergesi verdi.

            KONCUK, Emeklilerimiz arasındaki gelir adaletsizlikleri giderilmesi için,5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılacak değişiklikle herkesin hak ettiği aylığı alacağı ve eşitsizliklerin ortadan kalkacağı bir düzenleme yapılmalı.

            2008’de yapılan reformla Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR; Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında birleştirildi, emeklilik sistemi ve ücretlendirme yöntemleri ise maalesef değişmedi. KONCUK, Farklı tarihlerde aynı prim günü ve aynı kazançla emekli oldukları için maaşları arasında fark olan emekliler için, 2019 yılında yapılan zam aynı oranda olmuştur. Anayasanın eşitlik ilkesi dikkate alınarak hakların korunması için bu soru önergesini hazırladım demiştir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İsmail, Koncuk'tan, Meclis'te, soru, önergesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı