Haber Detayı
13 Ocak 2019 - Pazar 13:09 Bu haber 3475 kez okundu
 
Seçmen listeleriyle ilgili manipülasyon da tutumadı
Sosyla medyada ortaya atılan ve bazı milletvekillerinin de gündeme taşıdığı “Üsküdar da, Ak Partili 2 Meclis üyesine ait 3 evde 122 seçmen" iddiaları yalan çıktı. Konuyla ilgili İnsan Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre ev dedikleri yer üniversiteli öğrencilerin kaldığı bir öğrenci yurduymuş.
GÜNDEM Haberi
Seçmen listeleriyle ilgili manipülasyon da tutumadı

Bazı sosyal edya sayfalarında yayınlanmaya başlandıktan sonra gazetelerin de sayfalarına taşıdığı, daha sonra bazı milletvekillerinin de konuyu gündeme taşıdığı “Üsküdar da, Ak Partili 2 Meclis üyesine ait 3 evde 122 seçmen" haberleri yalan çıktı.

İnsan Vakfı Üsküdar'da sahte seçmen başlıklı yanıltıcı habere düzeltmeye yönelik bir bildiri yayınladı.


KAMUOYUNUN DİKKATİNE

“Üsküdar da, Ak Partili 2 Meclis üyesine ait 3 evde 122 seçmen” başlıklı, sosyal medya kaynaklı ve bir kısım ulusal medya tarafından da kullanılan haberin detaylarında geçen; Üsküdar ilçesi, Bulgurlu Mahallesi, Yerlioğlu Sokak, No:19 adresindeki bina ev değil, İNSAN VAKFI BULGURLU YÜKSEKÖĞRENİM ERKEK ÖĞRENCİ YURDU’dur. Bina vakıf malıdır, herhangi bir şahsa ait değildir.

Öğrenci yurdunda barınan, seçmen vasfına haiz, 76 öğrenciden 64 tanesi, seçmen listelerinde yer almıştır. Ayrıca 2 yıldır faaliyet gösterilen yurt binasında geçmiş dönemlerde hiçbir seçmen kaydının bulunmaması da gayet normaldir.

Vakfımız; her seçim sürecinde görüldüğü gibi, ülkemizin huzur ve emniyetini bozacak, provakatif eylemler ve haberler aracılığı ile siyasi rekabette haksız kazanç elde etmeye çalışan her kesimin ve grubun karşısındadır. Hakkı ve adaleti savunan misyonumuza halel getiren, bu haberin içeriğinde olmaktan büyük üzüntü duyduk.

Araştırmadan, soruşturmadan bunu yayınlayan medyayı da, esefle kınıyoruz.

İnsan Vakfı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Seçmen, listeleriyle, ilgili, manipülasyon, da, tutumadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı